שנתון תשע"ז

מגמת המוזיקה

צורות ובאס ממוספר

ישראל שרון

מלחין ומנצח, בוגר האקדמיה למוזיקה בתל אביב. מלמד תזמור וניתוח יצירות בביה"ס הגבוה למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה בתל אביב. מראשי אנסמבל קפריזמה. זוכה פרס ראש הממשלה לקומפוזיציה לשנת 2002. משמש ראש מגמת המוזיקה מזה שלוש שנים. ביאסא מוביל את כיתת הקומפוזיציה ומנחה את כיתות י"ב בהלחנת פרויקט הסיום.

קרא עוד על ישראל שרון

צורות ובאס ממוספר

תיאור הקורס

השיעור עוסק בהכרת הצורות הבסיסיות של הבארוק והקלאסיקה דרך ניתוח והתנסות בכתיבה. החלק השני של השיעור הוא התנסות מעשית בנגינת באס ממוספר . הבאס הממוספר אמצעי טכני ולמעשה גם צורת חשיבה , העומדים בבסיס הכתיבה הבארוקית והקלאסית. ההתנסות המעשית חיונית להבנה אמיתית של צורת חשיבה זו.

מטרות הקורס

הבנה עמוקה של צורת החשיבה הקלאסית והבארוקית בכל הנוגע לצורות ולמהלכים הרמוניים. הנתונים האלה מהווים בסיס להבנת היצירות מבחינת הנגינה וההאזנה.

דרישות הקורס

נוכחות בשיעורים, השתתפות פעילה והכנת שיעורי בית.

מהלך הקורס

נעסוק בצורות הכתיבה הקלאסיות הבסיסיות- מוטיב, פראזה, פריודה לסוגיהן, כאשר נתנסה בכתיבה של כל אחד מהאלמנטים הללו. נעסוק בצורות גדולות יותר המבוססות על הנ"ל, כגון מנואט, פרלוד, צורת ליד, אינבנציה, פוגה וצורת הסונטה. במקביל נעסוק בנגינת באס ממוספר- מנגינת מהלכים הרמוניים בסיסיים בסולמות שונים ועד לנגינה של באס ממוספר הלקוח מיצירות שונות של הרפאטואר הבארוקי בעיקר.

מטלות וקביעת ציון

70%שיעורי בית 30% בחנים