שנתון תשע"ז

מגמת מדעי הרוח

שלוש הדתות

ליאורה הררי-עמדי

ליאורה למדה מחשבת ישראל וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית, והתמחתה בהוראת מקרא ומחשבת ישראל במכון כרם לחינוך יהודי הומניסטי. ליאורה הצטרפה לצוות בית הספר בשנת תשס"א והייתה במשך השנים מחנכת ורכזת שכבה. ליאורה לימדה תנ"ך בבית הספר ומרכזת את לימודי מחשבת ישראל. בשנת 2012 מונתה לתפקיד ראשת מגמת מדעי הרוח.

קרא עוד על ליאורה הררי-עמדי

שלוש הדתות

עליית הדתות המונותאיסטיות

תיאור הקורס

הקורס מציע לתלמידים הכרות עם קוים מרכזיים בהתפתחותן של "דתות הספר" בעת העתיקה המאוחרת. השאיפה היא להבין את הקשרים ההדדיים בין יהדות, נצרות ואסלאם בתקופה המדוברת בצד העמקה מסויימת בכל אחת מהמסורות. הנושא הראשון עוסק במפגש בין "אתונה" ל"ירושלים" ועורך הכרות עם הסינתיזה והמתח בין היהדות להלניזם בטקסטים יהודיים כמו פילון וספר מקבים וכן בטקסטים נוצריים כמו הבשורה על פי יוחנן, פאולוס, תיאורי מרטירים ונזירים. הנושא השני, "מהתגלות לפרשנות- הטקסט וגלגוליו בדתות הספר", עוסק ביחס לטקסט בתקופה האמורה. נערוך הכרות עם כיתות בית שני (ספר היובלים, וכתבי קומראן) ועם הנצרות הקדומה (הבשורה ע"פ מתי) ונדון בהתייחסויות השונות של הכתבים למקרא. לאחר מכן נערוך הכרות עם כתבי חז"ל - מדרש, משנה ותלמוד ונערוך השוואה בין פרשנות נוצרית ויהודית. סיומו של הנושא נוגע באיסלאם הקדום - למידה של סורות נבחרות מהקוראן והיכרות עם הפרשנות שלו.

מטרות הקורס

התלמידים יכירו את הטקסטים והתכנים הנלמדים התלמידים יתקדמו ביכולת הקריאה והניתוח שלהם התלמידים יתקדמו ביכולת הכתיבה שלהם

דרישות הקורס

קריאה שוטפת משיעור לשיעור השתתפות בשיעור כתיבת שני תרגילים באורך 3-4 עמודים כתיבת מבחן "חיבור" (essay)

מהלך הקורס

תכנית מפורטת של תכנית הקורס הכוללת גם ביבליוגרפיה לכל שיעור בקובץ המצורף.

מטלות וקביעת ציון

חישוב לתעודה: נוכחות והשתתפות- 30% תרגיל (רק אחד יחושב לתעודה)- 30% מבחן- 40% שקלול לבגרות: מטלה 1 - 4% מטלה 2 - 4% מבחן - 4% הערכת מורה - 5%