שנתון תשע"ז

מגמת המוזיקה

ספרות המוזיקה

חנן פיינשטיין

מבכירי נגני ומורי הגיטרה הקלאסית בישראל, מייסד אנסמבל קפריזמה. ניגן כסולן ועם הרכבים בארץ ובעולם. שימש ראש מגמת המוזיקה בתיכון הישראלי למדעים ולאמנויות במשך עשר שנים. כיום גם אחראי על מערך גיוס המועמדים ליאסא וכן על תכנון ובניית מערכות ממוחשבות ואתר האינטרנט של התיכון.

קרא עוד על חנן פיינשטיין

ספרות המוזיקה

התקופה הקלאסית - הסימפוניה

תיאור הקורס

שיעור זה נועד לצורך הכרה והטמעה של הצורות והסוגות העיקריות בתקופה הקלאסית ובמרכזן הסימפוניה הקלאסית כבסיס להבנת התפתחות המוזיקה הקלאסית עד ימינו אנו.   

מטרות הקורס

היכרות מעמיקה עם המוזיקה של מוצרט והיידן ומעט בטהובן תוך התמקדות בסימפוניות שחיברו. יכולת הבנת הצורה תוך כדי האזנה ויכולת ניתוח צורני בסיסית של הצורות הקלאסיות המרכזיות משמיעה ותוך שימוש בתווים.

דרישות הקורס

נוכחות, הקשבה והשתתפות. ביצוע מטלות.

מהלך הקורס

במהלך השנה נתמקד בשלושת המלחינים הראשיים של התקופה הקלאסית: היידן, מוצרט ובטהובן. בחודשי הלימוד הראשונים נעסוק ביוזף היידן, נכיר את דמותו, את עקרונות ההלחנה ומאפייני סגנונו. כל זאת באמצעות האזנה לסימפוניות שחיבר. נאזין לכ-10 סימפוניות מאת היידן, מתקופות שונות בחייו ביניהן הסימפוניות הראשונות, סימפוניות ה"סער והלהט" וסימפוניות "לונדון". במקביל גם נכיר מוזיקה שחיבר היידן בז'אנרים (רביעיות מיתרים, מיסה, סונטות למקלדת) אחרים ונלמד על עוד מלחינים בני תקופתו.

בחלקה השני של השנה נעסוק במוצרט. במקרה זה נאזין בעיקר לסימפוניות המאוחרות של מוצרט ונקדיש יותר זמן להיכרות גם עם יצירות מופת אחרות שחיבר ביניהן אופרה אחת לפחות, הרקוויים והמוזיקה הקאמרית.

בזמן שישאר עד סוף השנה נעסוק בתשע הסימפוניות של בטהובן. כל תלמיד בכיתה יגיש הרצאה על אחת הסימפוניות באופן שנכסה את הלימוד של כולן. בהרצאות אלו מצופה מהתלמידים ליישם את כלי הניתוח שנרכשו במהלך השנה, כמו גם שימוש באוצר המלים המקצועי שילמדו עד אז.